Jan Wojciech Słomski, który przyszedł na świat 11 października 1924 roku w Olkuszu, jest postacią, która zapisała się w polskiej historii jako lekarz oraz działacz polityczny. Przez wiele lat swojej kariery, Słomski był także posłem w Parlamencie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Jego działalność polityczna obejmowała dwie kadencje Sejmu PRL: VII w latach 1976-1980 oraz VIII, która trwała od 1980 do 1985 roku. Jan Słomski był osobą zaangażowaną w sprawy społeczne i polityczne, co przyniosło mu uznanie wśród mieszkańców jego regionu.
Jego życie zakończyło się 25 sierpnia 2014 roku w Częstochowie, pozostawiając po sobie ślad w polskiej medycynie i polityce.
Życiorys
Jan Słomski był synem Władysława i Tekli. Po zakończeniu edukacji na kierunku wychowanie fizyczne uzyskał dyplom na Uniwersytecie Jagiellońskim. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Po odbyciu służby wojskowej w Wojsku Polskim w roku 1957 rozpoczął pracę jako lekarz w Poradni Przeciwgruźliczej, a później objął stanowisko dyrektora Działu Stacji Krwiodawstwa w Wałbrzychu.
W roku 1959 został dyrektorem Stacji Krwiodawstwa w Częstochowie, a także pełnił funkcję kierownika Poradni Sportowo-Lekarskiej. W 1966 roku przystąpił do Stronnictwa Demokratycznego, a w latach 70. został przewodniczącym zarówno Miejskiego, jak i Wojewódzkiego Komitetu SD w Częstochowie. W latach 1972-1976 miał zaszczyt zasiadać w Miejskiej Radzie Narodowej w Częstochowie, a później, od 1976 do 1980, w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, gdzie pełnił rolę wiceprzewodniczącego.
W roku 1976 uzyskał mandat posła na Sejm, reprezentując okręg Częstochowa. Angażował się w prace takich komisji jak Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa. W 1980 roku ponownie zasiadł w Sejmie, znów jako przedstawiciel tego samego okręgu, uczestnicząc w pracach Komisji Obrony Narodowej oraz Zdrowia i Kultury Fizycznej, która później przekształciła się w Komisję Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej.
Był wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi, otrzymując m.in. Krzyż Kawalerski oraz Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal 30-lecia Polski Ludowej, Złoty Krzyż Zasługi oraz Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.
Jan Słomski został pochowany naCmentarzu Kule w Częstochowie.
Przypisy
- Zmarł Ś.P. doktor Jan Słomski. Pogrzeb w czwartek. Łączymy się w żałobie z Rodziną. czestochowskie24.pl, 27.08.2014 r.
- Profil na stronie Biblioteki Sejmowej
- Informacje w serwisie Grobonet
- Lista odznaczonych, „Kurier Polski”, nr 146 z 30.07.1985 r., s. 2
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Naftali Feder | Kazimierz Wilk | Karol Łaganowski | Janusz Bargieł (senator) | Marek Lasota | Jacek Osuch | Leszek Konarski | Łukasz Kmita | Robert Maciaszek | Andrzej Ryszka (polityk)Oceń: Jan Słomski