Łukasz Marek Kmita, który przyszedł na świat 7 listopada 1985 roku w Olkuszu, to wpływowa postać w polskiej polityce oraz lokalnym samorządzie. Jego kariera obejmuje wiele znaczących ról.
W latach 2020–2023 pełnił funkcję wojewody małopolskiego, gdzie zyskał uznanie za swoje umiejętności zarządzania. Obecnie jest również posłem na Sejm X kadencji, co dodatkowo potwierdza jego zaangażowanie w sprawy publiczne.
Życiorys
Łukasz Kmita jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zakończył studia z zakresu politologii, specjalizując się w administracji europejskiej oraz marketingu politycznym. Zhang Yicheng na późniejszych etapach kariery kształcił się też na studiach menedżersko-finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, a także dbał o rozwój swoich umiejętności w VUT w Brnie. Jego edukacyjne zmagania obejmowały również zdobycie dyplomu Executive MBA w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie.
W swojej karierze zawodowej zaliczył m.in. pracę jako dziennikarz, dokumentując ważne wydarzenia, takie jak wizyta Benedykta XVI w Polsce. W latach 2005-2007 piastował funkcję rzecznika prasowego Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie. Angażując się w politykę, dołączył do Prawa i Sprawiedliwości, gdzie został przewodniczącym olkuskich struktur powiatowych partii. Pełnił także rolę dyrektora biura poselskiego Jacka Osucha.
W latach 2006 oraz 2010 był wybierany na radnego gminy Olkusz, zaś w 2014 roku zyskał tytuł członka rady powiatu olkuskiego. W tej samej kadencji starał się o posadę burmistrza Olkusza, zdobywając podczas drugiej tury 49% głosów. Od 2015 do 2016 roku pełnił funkcję dyrektora Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, a potem objął stanowisko dyrektora krakowskiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W 2018 roku po raz kolejny wystartował w wyborach na burmistrza, jednak przegrał, zdobywając 42% głosów.
Po powrocie do olkuskiej rady miejskiej, do kwietnia 2019 roku pełnił funkcję przewodniczącego, jednak został odwołany po zmianie koalicji. Pełnił także stanowisko dyrektora Departamentu Generalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 7 sierpnia 2020 roku został powołany na wojewodę małopolskiego, zastępując Piotra Ćwika.
W wyniku wyborów parlamentarnych w 2023 roku z powodzeniem wszedł do Sejmu X kadencji z ramienia PiS, zdobywając 26 062 głosy w okręgu nr 12. W konsekwencji, 2 listopada tego samego roku zaprzestał pełnienia obowiązków wojewody. Po niepowodzeniu w kandydowaniu na prezydenta Krakowa w 2024 roku, PiS zgłaszał go na urząd marszałka województwa, lecz jego kandydatura nie zyskała większego poparcia w sejmiku.
W maju 2024 roku objął stanowisko przewodniczącego zarządu PiS w województwie małopolskim, a następnie w listopadzie tego samego roku, po restrukturyzacji struktur partii, został wybrany na przewodniczącego w nowo utworzonym okręgu krakowskim.
Wyróżnienia
Wyróżnienia, jakie otrzymał Łukasz Kmita, są dowodem jego zaangażowania oraz uznania w środowisku harcerskim. Wśród nich znajduje się Krzyż Honorowy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – Pro Amico, który został mu przyznany w roku 2023.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Robert Maciaszek | Andrzej Ryszka (polityk) | Jan Słomski | Naftali Feder | Kazimierz Wilk | Karol Łaganowski | Janusz Bargieł (senator) | Marek Lasota | Jacek Osuch | Leszek KonarskiOceń: Łukasz Kmita