Tadeusz Rydzyk


Tadeusz Rydzyk CSsR, urodzony 3 maja 1945 roku w Olkuszu, to postać o wybitnym dorobku w polskim Kościele katolickim. Jest nie tylko duchownym rzymskokatolickim, ale także redemptorystą oraz doktorem nauk teologicznych, co czyni go osobą o głębokiej wiedzy teologicznej i pedagogicznej. Jako nauczyciel akademicki, Rydzyk wpływa na przyszłe pokolenia studentów.

Wśród jego najważniejszych osiągnięć znajduje się założenie rozgłośni radiowej Radio Maryja, która od lat pełni istotną rolę w polskim życiu medialnym oraz społecznym. Rydzyk jest również dyrektorem stacji i telewizji, a także współzałożycielem i prezesem zarządu Fundacji Lux Veritatis. Dodatkowo, posiada istotne zasługi w edukacji duchowej i medialnej, będąc założycielem oraz byłym rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Naukowej i wykładowcy w tej instytucji, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój akademicki oraz naukowy.

Życiorys

Tadeusz Rydzyk jest synem Stanisławy Rydzyk z domu Piątek oraz jej partnera Bronisława Kordaszewskiego, z którym nie miał oficjalnego związku. Przyjął nazwisko matki, która była wdową po Franciszku Rydzyku, tragicznie zamordowanym przez Niemców w 1941 roku. Wczesne lata życia spędził w miejscowości Olkusz, gdzie dalej rozwijał swoje zainteresowania. Po ukończeniu nauki w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie, kontynuował edukację w zakresie teologii biblijnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W 1971 roku złożył wieczyste śluby zakonne, a także przyjął święcenia kapłańskie. Swoim dydaktycznym zapałem dzielił się, pracując jako katecheta w różnych miastach, takich jak Toruń, Szczecinek oraz Kraków. Jego działalność obejmowała również duszpasterstwo akademickie, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój duchowy młodzieży. W 1986 roku wyjechał do Włoch, a następnie do Niemiec, gdzie początkowo osiedlił się w Norymberdze.

Od 1987 do 1991 roku sprawował posługę kapelana w klasztorze żeńskim w Oberstaufen. W tym okresie, podczas pobytu w diecezji augsburskiej, nawiązał współpracę z lokalną stacją radiową o nazwie Radio Maria International w Balderschwang, gdzie miał okazję poznać działanie mediów o charakterze religijnym. Działał także jako organizator pielgrzymek do Medziugorie oraz koordynował różnorodne inicjatywy wysyłkowe do Polski.

Po powrocie do Polski w 1991 roku osiedlił się w klasztorze redemptorystów w Toruniu. W tym samym roku zainicjował powstanie rozgłośni Radia Maryja, a Vassula Ryden wsparła go finansowo w budowie pierwszego masztu nadawczego. Jego medialne przedsięwzięcia rozwinęły się w ciągu następnych lat, prowadząc do utworzenia m.in. gazety „Nasz Dziennik” oraz Telewizji Trwam. W 1998 roku zaangażował się w powołanie Fundacji Lux Veritatis, której jest prezesem.

Na przestrzeni swojego życia, Rydzyk jako twórca, 14 sierpnia 2001 roku, założył także niepaństwową wyższą szkołę zawodową – Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W 2009 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Istotnym osiągnięciem było rozpoczęcie budowy Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, która miała miejsce w 2012 roku, a sam obiekt został poświęcony 18 maja 2016 roku.

Kontrowersje

Sprawa zbiórek pieniężnych

W wyniku kryzysu, który dotknął Stoczni Gdańskiej, ojciec Tadeusz Rydzyk zainicjował działania na rzecz jej ratowania. W styczniu 1997 roku uruchomiono akcję zbierania funduszy, którą zapoczątkowali słuchacze Radia Maryja. W tym celu powołano Społeczny Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej, angażując wiele znanych postaci, w tym naukowców z Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Do grona Komitetu dołączyli również: biskup i były kapelan NSZZ „Solidarność” doktor Edward Frankowski, profesor Jerzy Doerffer oraz Mieczysław Albert Krąpiec, rektor KUL. Ponadto, między innymi profesor Piotr Jaroszyński, doktor Józef Krok oraz Jacek Trznadel, profesor Uniwersytetu Sorbony, przyczynili się do tej inicjatywy.

Zbiórka trwała przez dwa lata, ale zakończyła się, gdy stało się jasne, że „wykupienie Stoczni już nie jest możliwe”. Ostatecznie, po przejęciu Stoczni Gdańskiej przez Stocznię Gdynia, poinformowano na antenie Radia Maryja, że zebrane środki mogły zostać zwrócone darczyńcom lub przekazane na inne cele dobroczynne, w zależności od ich woli.

Niestety, organizacja zbiórki odbiła się negatywnie, ponieważ została przeprowadzona bez wymaganych zezwoleń. Zgromadzone fundusze, a także świadectwa udziałowe NFI nie zostały nigdy przekazane do Stoczni ani publicznie rozliczone. Jak informowano, suma zebrana wynosiła około 160 milionów dolarów. W związku z tym, polska prokuratura dwukrotnie badała zawiadomienia dotyczące przestępstwa, jednak obydwa razy odrzuciła wnioski, stwierdzając, że kwestie związane z działaniami dotyczącymi zbiórki nie stanowią przestępstwa i przedawniły się po upływie roku. W lutym 2011 roku, za organizowanie nielegalnych zbiórek, Rydzyk został ukarany grzywną.

Sprawa antysemityzmu

10 lipca 2007 roku Centrum im. Szymona Wiesenthala złożyło wezwanie do papieża Benedykta XVI, wnioskując o odwołanie Tadeusza Rydzyka z zajmowanych przez niego stanowisk, argumentując to jego „antysemickimi wypowiedziami”. Niebawem po tym, dnia 31 lipca 2007 roku, Ambasador Izraela w Warszawie, Dawid Peleg, zwrócił się do polskich władz oraz Kościoła katolickiego, domagając się potępienia słów ojca Rydzyka, które ocenił jako najbardziej antysemickie od 1968 roku. We wspomnieniu o ojcu Tadeuszu, warto także zaznaczyć, że był on inicjatorem powstania Kaplicy Pamięci, utworzonej w toruńskim Kościele Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, ku czci Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Rydzyk zorganizował także spotkanie z przedstawicielami Izraela, które miało miejsce w 2016 roku.

Sprawa mowy nienawiści

1 grudnia 1997 roku, prymas Polski Józef Glemp wystosował list, w którym krytycznie ocenił upolitycznienie Radia Maryja. Mówił o założonym przez siebie zespole biskupów, który miał na celu rozmowy z kierownictwem rozgłośni, podkreślając, że dialog nie przynosi rezultatów. Napisał, że nie powinno się używać ewangelicznych przesłań do atakowania przeciwników. Ponadto, stwierdził, że ojciec Rydzyk, mimo szerokiego poparcia, nie ma prawa wymagać dla siebie przywilejów.

W czerwcu 2011 roku, podczas spotkania z posłami w Parlamencie Europejskim, Rydzyk nazwał działania polskich władz w związku z jego działalnością gospodarczą mianem totalitaryzmu, dodając, że Polską nie rządzą od 1939 roku Polacy. W związku z jego wypowiedzią, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało notę dyplomatyczną. Reprezentant Watykanu, ks. Federico Lombardi, orzekł, że żadne z wypowiedzi Rydzyka nie angażują Stolicy Apostolskiej ani polskiego Kościoła. Rydzyk jest również znanym eurosceptykiem, stwierdził, że Unia Europejska jest „nowym Związkiem Radzieckim”.

Sprawa wypowiedzi na temat pedofilii w Kościele rzymskokatolickim

Tadeusz Rydzyk wyraził wsparcie dla biskupa Edwarda Janiaka, kwalifikując go jako ofiarę mediów, a oskarżenia o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego jako nagonkę. W wypowiedzi z 5 grudnia 2020 roku, z okazji 29. urodzin Radia Maryja, stwierdził: „To że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus?” To zdanie wywołało wiele kontrowersji i zostało skrytykowane przez różne środowiska, w tym przedstawicieli Kościoła oraz polityków. Abp Wojciech Polak zaapelował do prowincjała redemptorystów, aby stanowczo zareagował na te słowa, podczas gdy abp Grzegorz Ryś przeprosił za wypowiedzi zakonnika. Prowincja Warszawska Redemptorystów wydała oświadczenie, że komentarz ojca Rydzyka był reakcją na obecną sytuację medialną. Tadeusz Rydzyk wyraził skruchę za swoje słowa.

Kolejna kontrowersyjna wypowiedź miała miejsce 3 grudnia 2022 roku, gdzie Rydzyk odniósł się do emerytowanego bpa Stanisława Napierały, sugerując, że był on współczesnym męczennikiem. Porównanie to spotkało się z ostrą krytyką, a redemptoryści wystosowali przeprosiny, zapewniając o swoim wsparciu dla ofiar nadużyć seksualnych i potwierdzając potrzebę ścisłego ścigania przestępstw w tym zakresie.

Dotacje od instytucji publicznych

Na podstawie danych, które zostały ujawnione w odpowiedzi na interpelacje poselskie Michała Jarosa i Hanny Gill-Piątek, Krążyły informacje, że od momentu zwycięstwa partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku do końca 2020 roku, Tadeusz Rydzyk oraz powiązane z nim instytucje otrzymali łącznie ponad 210 milionów złotych z budżetu państwa, z czego znaczna część, bo około 120 milionów złotych, trafiła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Współpraca z SB

W książce „Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki” autorstwa Tomasza Piątka, Rydzykowi zarzuca się, że współpracował z SB w latach 80. Teczki z dokumentami Rydzyka zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Autor krytykuje także, że działalność Radia Maryja ma prorosyjski charakter, jest antyzachodnia oraz solidarzystowsko sprzeciwia się członkostwu Polski w Unii Europejskiej i NATO. Zdaniem Piątka, wszystkie te aspekty wskazują na agenturalną działalność ojca Rydzyka.

Publikacje

Oto wybrane publikacje Tadeusza Rydzyka, które pokazują jego wkład w polską kulturę oraz społeczeństwo:

  • 1989: Echo Medjugorje (red. Tadeusz Rydzyk),
  • 2003: Oblicza iluzji: teoria, krytyka, interpretacje: materiały z sympozjum w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, 24 stycznia 2003 (red. Tadeusz Rydzyk), ISBN 83-89124-03-3,
  • 2006: Kościół niesie Ewangelię nadziei: kazanie wygłoszone podczas uroczystości odpustowej w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie dnia 5 VII 2006 r., ISBN 83-7257-233-X,
  • 2010: O ład w kulturze, w mediach, w polityce (red. Tadeusz Rydzyk), ISBN 978-83-89124-37-1,
  • 2011: W służbie Bogu i Ojczyźnie: apostolski wymiar Radia Maryja, ISBN 978-83-7257-514-2,
  • 2011: Życie jest ciekawe: z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem CSsR rozmowy niedokończone, ISBN 978-83-61146-52-0.

Odwołania w kulturze

W dziełach kultury, postać Tadeusza Rydzyka znajduje swoje miejsce, na przykład w twórczości Doroty Masłowskiej, która w piosence „Córka” z albumu „Społeczeństwo jest niemiłe” z 2014 roku odwołuje się do tej kontrowersyjnej postaci.

Nagrody i odznaczenia

W trakcie XIX Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów, który odbył się w 2004 roku, przyznano po raz pierwszy nagrody im. Jana Kulentego Multimedia w służbie Ewangelii. Wśród laureatów znaleźli się o. Tadeusz Rydzyk oraz Mel Gibson.

15 września 2007 roku, na Jasnej Górze, o. Rydzyk otrzymał Nagrodę Mater Verbi. Nagroda ta, przyznawana przez tygodnik katolicki „Niedziela”, jest wyróżnieniem dla osób szczególnie zasłużonych dla redakcji i jej przyjaciół zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Nieco później, 28 czerwca 2009 roku, uhonorowano go Medalem św. Stanisława, przyznawanym przez diecezję świdnicką z rąk biskupa Ignacego Deca. Uroczystość była znacząca z uwagi na wkład o. Tadeusza w różnorodne inicjatywy. W tym samym roku, 26 października, „Stowarzyszenie Pamięci Księdza Jerzego” nagrodziło go medalem „Zło dobrem zwyciężaj” za jego aktywności na rzecz Kościoła oraz propagowanie nauk księdza Jerzego Popiełuszki.

W 2010 roku o. Rydzyk został laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, przyznawanej przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło” oraz Fundację „Źródło”. Sam duchowny zaznaczył, że to wyróżnienie jest przede wszystkim dla Rodziny Radia Maryja oraz dla wszystkich, którzy tę wspólnotę tworzą. We wrześniu tego samego roku zdobył cenione wyróżnienie tygodnika Niedziela, nagrodę „Sursum Corda”.

W liście datowanym na 3 grudnia 2011 roku, w związku z 20-leciem Radia Maryja, papież Benedykt XVI wyraził uznanie dla ewangelizacyjnej działalności o. Tadeusza Rydzyka oraz udzielił mu błogosławieństwa. Dziennikarze „Gazety Wyborczej”, Piotr Głuchowski oraz Jacek Hołub, przygotowali nieautoryzowaną biografię Tadeusza Rydzyka pt. „Imperator” (wyd. 2013) i zdementowali krążące słuchy na temat jego luksusowego stylu życia.

W lipcu 2012 roku o. Rydzyk został włączony do konfraterni zakonu Paulinów i był nominowany do Nagrody Kisiela w edycji 2012. W tym samym roku otrzymał również Krzyż „Golgota Wschodu”, a w grudniu 2013 Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym uhonorowało go Krzyżem „Tibi Mater Polonia”.

Przypisy

  1. Tadeusz Rydzyk na portalu Ludzie nauki [dostęp 17.04.2024 r.]
  2. Błażej Makarewicz: Rydzyk i SB. Tomasz Piątek ujawnia tajemnice dyrektora Radia Maryja. wiadomosci.radiozet.pl, 25.05.2021 r. [dostęp 21.08.2023 r.]
  3. Wojciech Kozicki: Ujawnili mroczną przeszłość Rydzyka. To agent SB?. planeta.pl, 25.05.2021 r. [dostęp 21.08.2023 r.]
  4. Michał Wróblewski: Dotacje dla fundacji o. Rydzyka. Dwa ministerstwa od lat nie wspierają inicjatyw redemptorysty. wiadomosci.wp.pl, 07.04.2021 r. [dostęp 09.04.2021 r.]
  5. Prymas Glemp: Byłem upokorzony pychą, z jaką mówił ojciec Rydzyk - Więź [online], wiez.pl, 06.12.2020 r. [dostęp 08.12.2020 r.]
  6. Justyna Kaczmarczyk: O. Rydzyk o biskupie Janiaku „męczenniku”. Prymas pisze do prowincjała [online], Interia, 07.12.2020 r. [dostęp 08.12.2020 r.]
  7. Edyta Bieńczak: Abp Grzegorz Ryś przeprasza za słowa o. Tadeusza Rydzyka. Mocne oświadczenie hierarchy [online], rmf24.pl, 08.12.2020 r. [dostęp 08.12.2020 r.]
  8. Marcin Zasada: Ks. Isakowicz-Zaleski o wystąpieniu o. Rydzyka: Skandaliczna postawa, nie zająknął się o ofiarach księży pedofilów. Episkopat musi reagować [online], Dziennik Zachodni, 08.12.2020 r. [dostęp 08.12.2020 r.]
  9. Szymon Piegza: Ojciec Rydzyk tłumaczy biskupa Edwarda Janiaka. Ofiara księdza pedofila: zaczynam się bać [online], Onet, 08.12.2020 r. [dostęp 08.12.2020 r.]
  10. Oświadczenie Dyrektora Radia Maryja, o. Tadeusza Rydzyka CSsR w związku z wypowiedzią 5 grudnia 2020 r. [online], redemptor.pl, 08.12.2020 r. [dostęp 08.12.2020 r.]
  11. Katarzyna Lubnauer: uważam o. Rydzyka za idiotę [online], Onet, 17.12.2020 r. [dostęp 25.12.2020 r.]
  12. Watykan odpowiada ministrowi. ekai.pl, 28.06.2011 r. [dostęp 06.12.2011 r.]
  13. Kaplica Pamięci. kaplica-pamieci.pl. [dostęp 29.01.2018 r.]
  14. Katarzyna Cegielska: XVI Forum Polonijne. niedziela.pl, 2012 r. [dostęp 30.06.2018 r.]
  15. Historia [online], Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [dostęp 30.12.2013 r.]
  16. Profesorowie wykładający w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [online], Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [dostęp 30.12.2013 r.]
  17. Wydarzenia związane z o. Rydzykiem, relacja z 18.09.2010 r. [dostęp 30.12.2013 r.]
  18. Toruń: Msza św. konsekracyjna. naszdziennik.pl, 18.05.2016 r. [dostęp 18.05.2016 r.]
  19. Wiesenthal Center Calls On Pope Benedict XVI To Dismiss Polish Priest For His Outrageous Antisemitic Remarks [online], Simon Wiesenthal Center, 09.06.2007 r.
  20. Tadeusz Rydzyk [online], Wprost, 17.07.2018 r. [dostęp 03.09.2020 r.]

Oceń: Tadeusz Rydzyk

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:8