Kopiec Kościuszki w Olkuszu


Kopiec Kościuszki w Olkuszu to ważny zabytek, którego historia sięga roku 1861. Został on wzniesiony w celu uczczenia 44. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki i odzwierciedla narastające uczucia patriotyzmu w przededniu powstania styczniowego. Jest również symboliczną pamiątką o udziale mieszkańców Olkusza w insurekcji kościuszkowskiej.

Ten niewielki kopiec, który jest miniaturą krakowskiego kopca Kościuszki, ma wysokość 5 metrów oraz średnicę 14 metrów. Niestety, podczas powstania styczniowego kopiec ten został zniszczony przez wojska rosyjskie, a osoby odpowiedzialne za jego budowę zostały zesłane na Sybir.

W 1917 roku, z okazji obchodów stulecia śmierci Tadeusza Kościuszki, w Olkuszu postanowiono usypać nowy kopiec. Obecna konstrukcja ma średnicę 18 metrów u podstawy oraz wysokość 7 metrów. Dodatkowo, na szczycie kopca znajduje się krzyż z betonowym postumentem, którego całkowita wysokość wynosi 8 metrów.

Remonty i konserwacja

W latach 1993–1994 przeprowadzono generalne prace remontowe dotyczące całego obiektu. W ramach tych działań, wmurowano pamiątkową tablicę u podstawy kopca, na której znalazł się wizerunek Tadeusza Kościuszki oraz opis historii tego miejsca.

W listopadzie 2018 roku, na inicjatywę lokalnych władz, przeprowadzono niezbędne prace konserwatorskie dotyczące drewnianego krzyża oraz stopy fundamentowej. Zadania te obejmowały:

  • kompleksową konserwację drewnianego krzyża,
  • oczyszczenie i konserwację elementów metalowych,
  • usunięcie starej stopy fundamentowej i wykonanie nowej według projektu wykonawczego,
  • prace niwelacyjne kopca.

Wykonawcą tych prac była firma Renart Sp. z o.o. mająca siedzibę w Olkuszu.

Przypisy

  1. Firma Renart Sp. z o.o. [online], www.renart.pl [dostęp 12.05.2019 r.]
  2. Przegląd Olkuski – Krzyż do remontu [online], przeglad.olkuski.pl [dostęp 12.05.2019 r.]

Oceń: Kopiec Kościuszki w Olkuszu

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:23