Henryk Kuminek


Henryk Bruno Kuminek, urodzony 5 grudnia 1911 roku w Olkuszu, był postacią niezwykle interesującą w polskim świecie literatury i dziennikarstwa. Jako dziennikarz i pisarz, w swoim dorobku posiadał liczne publikacje, które odzwierciedlały jego pasję do słowa pisanego oraz krytycznego podejścia do literatury.

Był także krytykiem literackim, który z zaangażowaniem analizował i oceniał twórczość innych autorów, a jego prace przyczyniły się do kształtowania lokalnego krajobrazu literackiego w Bydgoszczy. Jako regionalista, Kumańk miał na celu promocję kultury i historii swojego regionu, co czyniło go ważnym działaczem kulturowym.

Niestety, jego życie zostało brutalnie przerwane w 1940 roku, kiedy to stał się ofiarą zbrodni katyńskiej. Ta tragiczna okoliczność wstrząsnęła nie tylko jego bliskimi, ale także całym społeczeństwem, które straciło jednego z oddanych przedstawicieli kultury.

Życiorys

Henryk Kuminek przyszedł na świat 5 grudnia 1911 roku w mieście Olkusz. W jego rodzinie ojciec, Wawrzyńcu, był kupcem, a matka nosiła imię Marianna, z domu Chmista. Rodzinne korzenie ojca sięgały Górnego Śląska, natomiast matka pochodziła z Galicji. W sierpniu 1920 roku Kuminkowie, w składzie z ojcem i trzema synami: Henrykiem, Stefanem oraz Jerzym, osiedlili się w Bydgoszczy. Na tym terenie przyszła na świat również ich córka Krystyna oraz syn Edward.

Od najmłodszych lat Henryk Kuminek związał swoje życie z Bydgoszczą, gdzie również ukończył swoje wykształcenie. W 1934 roku rozpoczął swoją karierę w redakcji „Dziennika Bydgoskiego”, gdzie otrzymał odpowiedzialność za sekcję „Nauka. Literatura. Sztuka”. W tej roli pisał zarówno własne artykuły, jak i publikował teksty innych autorów, recenzje oraz komentarze krytyczne dotyczące literatury, dramatu i poezji. Jego dorobek pisarski obejmował około 200 publikacji, w tym szkiców, recenzji i felietonów.

Równolegle z pracą w „Dzienniku Bydgoskim”, Kuminek współpracował także z innymi gazetami, takimi jak „Gazeta Bydgoska”, „Przegląd Bydgoski” oraz „Wici Wielkopolskie”, gdzie zamieszczał informacje i komentarze dotyczące kultury bydgoskiej.

W 1937 roku, po rozpoczęciu działalności bydgoskiego podstudia Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia, objął stanowisko kierownika sekcji literackiej. Wygłaszał tam odczyty i prelekcje dotyczące kultury regionu Bydgoszczy, Pomorza i Wielkopolski. Dodatkowo, od 1934 roku, aktywnie uczestniczył w pracach bydgoskiej Rady Artystyczno-Kulturalnej.

Kultura regionalna i literatura były jego największymi pasjami. Kuminek w swoich rozważaniach podkreślał znaczenie regionalizmu, który sprzyjał przenoszeniu lokalnych wartości do kultury narodowej. Tematy te zawarł w swojej książce „Region twórczy”, wydanej w 1936 roku, która zdobyła wysokie uznanie wśród krytyków. Problematykę kultury regionalnej wielokrotnie podejmował także na łamach „Dziennika Bydgoskiego” i „Przeglądu Bydgoskiego” w latach 1938-1939.

W wyniku wybuchu II wojny światowej, Henryk Kuminek jako podporucznik piechoty rezerwy wziął udział w kampanii wrześniowej. Po porażce znalazł się w niewoli sowieckiej i został osadzony w obozie NKWD w Kozielsku. W 1940 roku doznał tragicznego losu, gdyż razem z innymi polskimi jeńcami został zamordowany w Katyniu.

Po latach pamięć o Henryku Kuminku została uhonorowana. 5 października 2007 roku minister obrony narodowej, Aleksander Szczygło, nadał mu pośmiertnie stopień porucznika. Uroczystość związana z awansem odbyła się 9 listopada 2007 roku w Warszawie podczas wydarzenia „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”.

Przypisy

  1. Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 05.10.2007 r. w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
  2. Polska kultura i sztuka w Bydgoszczy w latach 1920-1939. [w.] Historia Bydgoszczy. Tom II. Część pierwsza 1920-1939: red. Marian Biskup: Bydgoszcz: Bydgoskie Towarzystwo Naukowe 1999 r. ISBN 83-901329-0-7, str. 719-675.

Oceń: Henryk Kuminek

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:17