Mirosław Krawczyk to uznawany polski aktor, którego obecność na scenie i przed kamerą wznosi sztukę na wyższy poziom. Urodził się 7 grudnia 1953 roku w Olkuszu, co stanowi ważny punkt w jego biografii artystycznej.
Jego kariera obejmuje szeroki wachlarz działalności teatralnej, telewizyjnej oraz filmowej, dzięki czemu zyskał uznanie w świecie sztuki.
Życiorys
Po ukończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego, w roku 1978 po raz pierwszy zaprezentował swoje umiejętności aktorskie na scenie. Jego debiut miał miejsce w spektaklu Aleksandra Fredry Damy i huzary, którego reżyserem był Jan Machulski. Występ ten odbył się w Teatrze Śląskim imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie aktor pozostawał do 1986 roku.
Następnie, Mirosław Krawczyk postanowił związać się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie pracował w latach 1986–2003 oraz 2006 aż do dziś. W roku 2004 wystąpił w Nowym Teatrze w Słupsku, grając w spektaklu Stanisława Ignacego Witkiewicza zatytułowanym Szalona Lokomotywa. Jego rola to Kierownik Pociągu, a reżyserami tego przedsięwzięcia byli zarówno Jan Peszek, jak i Michał Zadara.
Warto również nadmienić, że Mirosław Krawczyk jest żonaty z aktorką Marią Mielnikow. Para ta ma syna, Mikołaja, który również zadebiutował w świecie aktorskim, kontynuując rodzinną tradycję.
Filmografia
Filmy kinowe
Mirosław Krawczyk ma na swoim koncie bogaty dorobek filmowy. W 2015 roku wystąpił w filmie Disco polo, odgrywając rolę właściciela dyskoteki. Wcześniej, w 2011 roku, zagrał Alojzego Karkoszkę w obrazie Czarny czwartek. Jego kariera datuje się już od 2000 roku, kiedy to pojawił się w filmie 6 dni strusia jako prezes klubu „Azbesty Pomorze”. Niejednokrotnie wcielał się w dziennikarzy, m.in. w Awanturze o Basię oraz w Graczach, gdzie grał porucznika Grodzkiego.
Jego dorobek z czasów PRL również obejmuje ciekawe postacie. W 1987 roku wystąpił jako celnik w filmie Koniec sezonu na lody, a rok wcześniej zagrał Grychtolick w Sławnej jak Sarajewo. W 1983 roku Krawczyk zagrał postać Leona Mozera w filmie Na straży swej stać będę oraz Zdzisława Marchwickiego w „Annie” i wampirowi w 1981 roku. W 1980 roku zagrał rolę Stanika, kulawym członkiem zespołu elwrów w Grzesznym żywocie Franciszka Buły.
Filmy TV
W dorobku Mirosława Krawczyka znajdują się także produkcje telewizyjne. W 1984 roku zagrał Kamilę w filmie Dom Sary.
Seriale TV
Mirosław Krawczyk brał udział w wielu popularnych serialach telewizyjnych. W 2014 roku wystąpił jako sędzia w odcinku 43 serialu Lekarze. W 2011 roku zagrał prof. Tadeusza Kamińskiego w Linii życia oraz Dołęckiego w Ojcu Mateuszu. Dodatkowo, w tym samym roku pojawił się w serialu Rezydencja jako adwokat Julii.
W 2008 roku odegrał rolę profesora Zabielanka w Na kocią łapę, a w 2007 roku wystąpił jako Artur w serialu Sąsiedzi. Krawczyk oglądany był także w Kryminalnych, gdzie wcielił się w postać ojca Kasi. Również w Pierwszej miłości zagrał doktora Krawczyka, lekarza-chirurga.
W innych popularnych produkcjach, takich jak M jak miłość czy Na Wspólnej, zyskał uznanie za swoje wdzięczne kreacje w różnych odcinkach oraz rolach. Jego postać Jerzego Pawłockiego w Sąsiadach zyskała dużą popularność, podobnie jak Edward Jabłoniec, którego grał w Lokatorach.
Teatr Telewizji
Krawczyk ma również doświadczenie w Teatrze Telewizji. W 1997 roku zagrał postać liktora w Pasji, misterium o Męce i Zmartwychwstaniu. W 1995 roku wystąpił w Zbójcach jako Razmann, a rok wcześniej odegrał Drużbę w Godach weselnych.
W swoim dorobku ma także wiele innych ról, takich jak Archanioł w Misterium Wielkanocnym, czy postać Pasterza w O cudownym Narodzeniu Pańskim, a także występy w Wallensteinie oraz Urlopie zdrowotnym. Ostatnie poważne role w jego dorobku pochodzą z lat 80., m.in. w Prawie głosu cz. 2 i Irkuckiej historii.
Odznaczenia
Mirosław Krawczyk, w swojej karierze artystycznej, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które są wyrazem docenienia jego wkładu w kulturę.
- Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał 17 listopada 2016 roku,
- Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” została nadana w 2009 roku.
Nagrody
W 2020 roku Mirosław Krawczyk otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji 40-lecia swojej pracy artystycznej.
Przypisy
- a b Mirosław Krawczyk, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 27.11.2024 r.]
- Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 27.11.2024 r.]
- Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury [online], Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 27.11.2024 r.]
- Mirosław Krawczyk w bazie filmpolski.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Henryk Kuminek | Marcin Styczeń | Rafał Kowal | Tomasz Tarasin | Kuba Molęda | Halina Kuźniakówna | Jacek Trznadel | Jerzy Skoczylas (satyryk) | Halina Wyrodek | Zbigniew Janik | Magdalena Świerczek-Gryboś | Olgerd Dziechciarz | Adam Marczukiewicz | Mosze Berger | Łukasz Barczyk | Maciej Molęda | Marek SołtysikOceń: Mirosław Krawczyk